Subscribe to our newsletter:

karatasi

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Education
I want this app
Download from AppStore

karatasi is a flip card learning program. It allows you to learn any information that can be prepared as pairs of questions and answers. The learning algorithm is a spacing learning algorithm similar to SuperMemo algorithm SM-2 (http://www.supermemo.com) and very efficient for huge numbers of cards.

karatasi is optimized for an easy daily language exercising. karatasi is tested to handle databases with about 14000 cards. At the moment karatasi is tested for languages written with latin characters, it should be capable to handle any character set.

It is possible to import and export databases through a Java desktop application or a Web server. We are also providing a script to import an existing database from the Palm Pilot.

karatasi is open source under GPL. You can get the full source code from the Web page (https://sourceforge.net/projects/karatasi).


Czech:

Karatasi je výukový program založený na kartičkách. Umožňuje naučit se libovolné informace, které lze zapsat jako dvojici otázky a odpověi. Učicí algoritmus, podobný algoritmu SM-2 (http://www.supermemo.com), počítá vzdálenost opakování a je velmi efektivní pro velký počet kartiček.

Karatasi je optimalizované pro snadné denní cvičení slovní zásoby cizích jazyků. Karatasi v testech zvládlo databáze se zhruba 14 000 kartičkami. V současné době je Karatasi testováno pro jazyky používající latinku. Mělo by ovšem fungovat s jakoukoliv znakovou sadou.

Je možné importovat a exportovat databáze pomocí Java desktopové aplikace nebo webového serveru. Rovněž poskytujeme skript na import již existujících databází z platformy Palm Pilot.

Karatasi je open source projekt pod licencí GPL. Zdrojové kódy můžete získat na webové stránce (https://sourceforge.net/projects/karatasi).