Subscribe to our newsletter:

Rixos Sungate

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Travel
  • Entertainment
I want this app
Download from AppStore

At Rixos Sungate, the sea, sand, sun and a holiday filled with entertainment awaits you. The mesmerizing views of the Toros Mountains and the Mediterranean, and the perfect location, far from the noise of Beldibi come together to create a rich atmosphere in our architecture gem of hotel. With only 25 km to the city centre and 50km to the airport, it is easy to travel to the historical and touristic area.
The total area of our hotel is 250,000 m2, with a 720m long private beach, 3 piers and 1 pier. We currently have the largest convention center within the area at a massive 20,000m2, and an award winning SPA at 8000m2. Be entertained by international DJ’s and can participate in our nightly events until the morning. Rixos Sungate also offers a diverse range of cuisines and dishes for our guests to sample.
Our creed to offer 100% guest satisfaction is our drive, that is why our concept appeals to all tastes, and we strive to offer an experience here at Rixos Sungate that our guests have always imagines.

Rixos Sungate’te deniz,kum,güneş ve eğlence dolu bir tatil ,Toros Dağları’nın ve Akdeniz’in büyüleyici manzarası , Beldibi’nin şehrin gürültüsünden arınmış atmosferi ve bu atmosferle bütünleşmiş eşsiz mimarisi ile sizi bekliyor.
Antalya şehir merkezine 25 km ve Antalya Havalimanına50 km mesafede bulunması itibari ile tarihi ve turistik alanlara ulaşımı son derece kolaydır. 250.000 m2 alana konumlanmış otelimiz ,720 m uzunluğunda bir sahile,3 iskeleye,1 marinaya,20.000 m2 alana kurulmuş bölgenin en büyük kongre merkezine,8000 m2 alana kurulmuş ödüllü SPA merkezine, 10.000 m2’lik açık-kapalı yüzme havuzlarına ve bölgedeki en büyük aquaparka sahiptir.
Dünyaca ünlü yıldızları ve DJ’leri izleyebileceğiniz,en çılgın partilerde eğlenebileceğiniz Rixos Sungate’te, aynı zamanda seçkin dünya lezzetlerini de tadacaksınız. Her zevke hitap eden konseptimiz,%100 misafir memnuniyetine önem veren bakış açımız ile tüm misafirlerimizin hayal ettikleri mükemmel tatili gerçekleştirmek için çalışıyoruz.