Subscribe to our newsletter:

Doğru Kıble for iPad

$2.99
iPad
Genres:
  • Utilities
  • Navigation
I want this app
Download from AppStore

Kıble yönünü kesin belirleyebilmek varken neden belirsizlik yaşıyorsunuz? Tüm pusulalar kerterizlerini dünyanın manyetik alanından alırlar ve Kıble yönünü etkileyecek sorunları vardır. Dünya üzerinde herhangibir yerde “Gerçek” Kıble istikametini en hassas ve kolay bir şekilde bulun! Programın “anlık” tepkisi herhangibir akıllı telefon veya tablette gerçek dinamik hizalama ve tatminkar geri besleme sağlar. Manyetik pusulayı da görüntülemesi sayesinde herhangibir kullanıcı navigasyon amacıyla dünya üzerinde herhangibir yerde gerçek kuzeyi bulabilmek için manyetik veya elektronik pusula için yerinde manyetik sapma belirleyebilir.

Temel Özellikler:

Yıldız Pusulası – Akıllı telefonu veya tableti güneşe, aya veya güneşin gölgesine doğrultun ve Kabe veya seçtiğiniz herhangi bir yere olan gerçek en kısa mesafeyi manyetik veya elektronik pusulada görülen değişkenlikler olmadan anında bulun.
Hedef Seçimi – Hedef noktanızı ekran üzeri haritayı, kişiselleştirilmiş liste veya GPS koordinatı tanımlayarak seçin.
Eşsiz Pusula Göstergesi – Pusula göstergesi anlık ve yıllık gün ışığı, güneşin doğuş ve batışı ve güneşin azimut açısı benzeri 24 üzeri farklı bilgiyi bir arada toplar.
İleri Harita Fonksiyonları – Uydu, arazi, ve karma harita yardımı ile dünya üzerindeki herhangi iki nokta arasındaki mesafe ve açıyı bulun.
Dil Desteği – 39 farklı dilde kullanılabilir
İleri Hesaplamalar – OEA International Inc. Astronomik ve Seyir Yardımcı Yazılımları ile desteklenen GerçekKıble, ay ve güneşin yatay düzlem ile yaptıkları yükseklik açısını ve gerçek kuzey ile yaptıkları azimuth açısını Kuzey Kutbu’ ndan Güney Kutbu’ na kadar, dünyanın her yerinde ve 0.01 dereceden daha iyi bir hassasiyetle hesaplar.

Manyetik ve Elektronik Pusulalar Neden Yanlış Olabilir ?

Hassas global yön belirleme seyir, haritalama ve diğer arazi işleri için önemli bir yetenektir. Manyetik pusulada bulunan gibi bir manyetik iğne, o noktadaki manyetik alana gore kendisini hizalar. Eğer alan sadece Dünya’ nın çekirdeği tarafından üretiliyorsa, manyetik kuzeyi göstereceğini söylemek yanlış olmaz. Akıllı telefonlarda veya tabletlerdekine benzer manyetik alan algılama elemanı da hareketli bir parçası olmadan aynı işi yapar. Ancak bunların manyetik kutuptan belirgin bir şekilde farklı bir yönü göstermesine neden olan manyetik alanı etkileyebilecek bir çok etken vardır:

Dünyanın çekirdeği içerisinde üretilen manyetik alan zaman içinde değişerek pusulanın gösterdiği yönün değişmesine neden olur. Manyetik kutupların küçük miktarlarda yer değiştirdiği çok iyi bilinen bi husustur. Buna ilave olarak, Dünya’ nın dış katmanının bileşiminde manyetik alanı yerel olarak değiştirebilecek önemli miktarda demir ve nikel cevher tortuları bulunmaktadır. Dolayısı ile seyirde açı uygulamaları için güncellenmiş Manyetik Sapma haritası olmadan pusula ve harita kullanmak yeterli değildir. Manyetik Sapma bilgisi ile de düzeltilemeyecek manyetik alan hata nedenleri aşağıdaki gibidir:

➤Değişken güneş aktiviteleri gibi uzay kaynaklı manyetik alanlar.

➤Akıllı cihazın pek yakınında bir mıknatıs veya manyetik alan bulunması. Örneğin transformatörler, arabalar veya elektrikli cihazlar kolaylıkla 45o sapmaya neden olabilir!

➤Eğer ürettikleri manytik alan Dünya’ nın manyetik alanı mertebelerinde ise, elektrik akımları manyetik veya elektronik pusula okumalarını etkiler. Akıllı telefonlar sahip oldukları elektronik pusulaların okumalarını etkileyecek kadar yakında akım üretirler

➤Akıllı telefon veya tabletlerin mikrofon ve/veya hoparlörlerinde kullanılan mıknatıslar. Buna ilave olarak manyetik kapaklı ve çelik içeren kılıflar okumalarda büyük hatalara neden olabilirler
➤Elektronik pusulaların dönel hareketi takip sırasındaki tepki süresi, stabilitesi ve ahengi geleneksel bir pusula ile yarışamaz. GerçekKıble’ de kullanılan metodoloji kişinin işaret etmesi kadar sabittir. Akıllı cihazınızınki ile mukayese etmeyi deneyin

(Continued use of GPS running in the background can dramatically decrease battery life)