Subscribe to our newsletter:

WhatPrice - product price/unit calculator

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Utilities
  • Productivity
I want this app
Download from AppStore

Handy App to calculate (fastest way possible) the best price between products. ★Must have for any shopping!★

Prices are tricky. Should you buy one 350ml shampoo for $2.75, or the one that has 500ml for $3.80? Things get a little bit complicated when products have different type of units or you want to see if the "buy two get one free" deal is better than buying the "family size" package of that same product.

Sure, you can get a calculator and start doing dozens of boring operations to get your answer, but now you don't have to because you will have WhatPrice App!

★ Works with all currencies
★ Retina display graphics
★ Compatible with iPhone 5 (and older iPhones with iOS 6)
★ SI units (grams, liters, etc), and United States customary units (inches, gallon, etc).

Many more features to come! Get it now while its HOT!!