Subscribe to our newsletter:

Murat Şaylan

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Finance
  • Education
I want this app
Download from AppStore

Bu uygulama Murat Şaylanın kişisel mobil uygulamasıdır.

1971 Denizli doğumluyum. 1988 yılında Ataköy Lisesi’nden mezun oldum ve iş hayatına atıldım. Satış alanında çalışırken üniversite eğitimi almaya karar verdim ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesini kazandım.

Daha lise yıllarında ekonomi dergilerini ve iş kitaplarını okumayı seven birisiydim. Ekonomist olduğumu belgeleyen diplomamı aldıktan sonra kendime başlangıç hedefi olarak bir reklam ajansında çalışmayı belirledim.
Türkiye’nin seçkin ajanslarında (TerraNova, İvme, Klan-Euro-RSCG, Cenajans, Sportsnet) önemli görevler (Reklam Yazarı, Stratejik Planlamacı, Müşteri Temsilcisi ve Yaratıcı Yönetmen) üstlendim. İş dünyamızın lider markaları için reklam kampanyaları, pr çalışmaları, direct marketing projeleri, etkinlikler ve sponsorluk uygulamaları yürüttüm. 8 yıllık reklamcılık deneyimim sırasında katkıda bulunduğum bazı reklam çalışmaları ile ulusal ve uluslararası ödüller de kazandım.

Reklam ajanslarında çalışırken pazarlama, iş geliştirme, proje yönetme, yeniden yapılanma, büyüme ve yeni yatırımlar gibi alanlara daha çok merak saldım ve kendimi bu alanlarda geliştirdim. Yetkinliğim öyle artmıştı ki; çeşitli iş yayınlarında yazılarım yayınlandı ve muteber üniversitelerin sertifika programlarında eğitimler vermeye başladım.

Bu gayretlerimin sonucunda daha da cesaretlendim ve 2004 yılında pazarlama danışmanlığı şirketi Referans Noktası’nı kurdum. Aynı yıl evlendim de. Anlayacağınız ideal işime de ideal eşime de 2004 yılında kavuştum.

Reklamcılık ve danışmanlık yaptığım sürelerde Türkiye’nin büyük firma ve markalarına hizmet üretme fırsatım oldu. Hepsinin satışlarını, karlılıklarını ve marka değerlerini artırmasına katkıda bulundum. Eşsiz tecrübeler edindim. İş hayatına ve markalaşmaya dair çeşitli yayınlarda çıkan yazılarımı bir blog sitesinde (http://muratsaylan.blogspot.com) topladım. Müşterilerime önerip uyguladığım pazarlama yöntemlerini, edindiğim tecrübeleri ve diğer lakırdılarımı içeren bir kitap üzerinde çalışıyorum.