Subscribe to our newsletter:

Draw your poem

Free
iPad
Genres:
  • Games
  • Education
  • Educational
  • Family
I want this app
Download from AppStore

The unique tools to paint up coloring was made right for children. Application includes a series of poem in Czech and English, which every child could paint with parents or by itself. Painting is provided in two ways: The first one, easy painting, is suitable for pre schoolers and infants. The second one, painting by stroke is suitable for the older ones. If you are feeling lost at the beginning, you can touch the question mark to be guided. The turtle knows it all and provides you and your children hints. Children can save their artworks to gallery for the purpose of showing them to grandparents, parents or sharing them on social networks with using the hashtag #drawyourpoem. Paint up the colorings, improve yourself and do not forget: The imagination is borderless.

“Domaluj si říkanku” is an ideal tool for preschoolers psychomotor development growth. It learns children, in appropriate form, to motor coordination while leaving them the possibility of self creation and individual development. Moreover, it lets to strengthen the interrelationship of parent and child by united game and encourage the development of natural family model, which is irreplaceable for child’s appropriate development. MUDr. Jan Boženský, senior consultant of child department of Vitkovicke hospital a.s., Ostrava

-------------------------------------
Dětem jsme vytvořili jedinečný nástroj na domalování říkanek. Aplikace obsahuje sérii říkánek v české a anglické verzi, které si může každé dítě společně s rodiči domalovat. Malování má dva způsoby: první dotykem, který je určen pro ty nejmenší a druhý tahem, který je určen dětem předškolního věku. Kdyby jste si z počátku nevěděli rady kliknutím na otazník vám úkážeme, jak postupovat. Želvík vše ví, a tak vám i dětem napoví. Děti si své výtvory mohou ukládát do galerie a ukazovat později svým rodičum, babičkám a dědečkům nebo je mohou ukázat dalším dětem na sociálních sítích s využítim hastagu #drawyourpoem. Domálovavejte říkanky, rozvíjejte se jedna radost a nezapomeňte, fantazi se meze nekladou.

“Domaluj si říkanku je ideální pomůckou pro děti předškolního věku při rozvoji jejich psychomotorického vývoje. Vhodnou formou učí děti motorické koordinaci a zároveň jim nechává možnost vlastní tvorby a individualního vývoje. Navíc umožní společnu hrou rodiče s dítetem upevnit jejich vzájemný vztah a podpoří tak rozvoj přirozeného modelu rodiny, který je pro dobrý vývoj dítěte nezastupitelný.” MUDr. Jan Boženský, přimář dětského odědělení Vitkovické nemocnice a.s.