Subscribe to our newsletter:

Bike Shops

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Sports
  • Lifestyle
I want this app
Download from AppStore

Every cyclist occasionally gets into troubles. Destroyed tire, broken chain, or other technical difficulties just happens from time to time. On the top of it usually in the worst moment – for example in the region that you are not very much familiar with and you would hardly search for a bicycle shop.

Bike Shops Locator is giving you a helping hand. The application contains the list of bicycle shops and services that you could be search by filters, sorted by reviews, or displayed on the map. Every site can be reviewed by yourself, whenever you are satisfied or unsatisfied, which can help other cyclists.

Thanks to the “Find the location” function, the Bike Shops Locator offers the list of the shops closest to you. In the application, you will find the contact data, business hours information, and reviews by other users. The Bike Shop Locator allows you to save shop details into your contacts directly in your iPhone, or to e-mail them. It can display the shop localization on the map and navigate you to it. You can also add most popular shops and services into favorites among “My Service Places”.

The “SOS Button” is the Bike Shops Locator’s cutting-edge innovation – you can send an emergency text message with your GPS location displayable at the recipient’s Google Maps to a pre-defined phone number (or eventually any other phone number). Shortly, the Bike Shop Locator will never “walks you out”.


Každý cyklista se občas dostane do nesnází. Zničený plášť, přetržený řetěz nebo jiné technické problémy se totiž tu a tam stávají. Navíc zpravidla v tu nejhorší chvíli – například když jste v kraji, kde to příliš neznáte, a obtížně byste hledali obchod s koly případně servis.

Bike Shops Locator vám podá pomocnou ruku. Aplikace obsahuje seznam cyklistických prodejen a servisů, které můžete vyhledávat podle filtrů, řadit dle hodnocení a nebo zobrazit v mapě. Každé z pracovišť můžete ohodnotit i vy sami, a to v případě vaší spokojenosti, tak i nespokojenosti, což pak může pomoci dalším cyklistům.

Díky funkci „Zjištění polohy“ vám Bike Shops Locator nabídne seznam prodejen, které jsou vám nejblíže. Ke každé z nich najdete v aplikaci kontaktní údaje, informace o otevírací době a hodnocení ostatních uživatelů. Bike Shops Locator umožňuje uložit detaily prodejny mezi kontakty přímo do vašeho iPhonu nebo je odeslat e-mailem. Lokalizaci prodejny umí zobrazit na mapě a také vás k ní navigovat. Vaše nejoblíbenější prodejny a servisy si navíc můžete přidat do oblíbených mezi „Moje servisní místa“.

Převratnou inovací aplikace Bike Shops Locator je „SOS tlačítko“ – na předdefinované telefonní číslo v nastavení aplikace (a případně i na jakékoliv jiné telefonní číslo) můžete s pomocí Bike Shops Locatoru během pár vteřin odeslat nouzovou SMS zprávu s vaší GPS polohou, kterou si adresát zprávy může zobrazit i v Google Maps. Bike Shops Locator vás zkrátka nikdy nenechá „ve štychu“.