Subscribe to our newsletter:

Unit Price

$1.99
iPhone / iPad
Genres:
  • Utilities
I want this app
Download from AppStore

This app will calculate the unit prices of two products from their prices and their weight, length, area, volume or number of items, including:

-Kilogram
-Gram
-Milligram
-Pound
-Ounce
-Liter
-Milliliter
-Gallon
-Quart
-Fluid Ounce
-Meter
-Centimeter
-Inch
-Foot
-Yard
-Square Meter
-Square Foot
-Square Yard
-Number of Items

Both inter-unit and mixed-unit price comparisons can be made, with a total of 85 possible unit comparison combinations.

The app was designed for total ease of use. All functions are in plain view and on a single screen.