Subscribe to our newsletter:

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı (Republic of Turkey Ministry of EU Affairs)

Free
iPhone / iPad
Genres:
  • Reference
  • News
I want this app
Download from AppStore

********** TR *********
T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, kamuyu aydınlatma ve daha ileri düzeyde farkındalık yaratmak amacıyla hazılamış olduğu iPhone uygulamasını siz iPhone kulanıcılarına sunmaktan mutluluk duyar.

Uygulama sayesinde, güncel Avrupa Birliği ve Türkiye haberlerini, duyurularını, Bakanlığın faaliyet alanları ve misyonu çerçevesinde etkinliklerini daha yakında takip etme fırsatına sahib olacaksınız. Bununla beraber, AB-Türkiye katılım müzakereleri, stratejiler ve önemli belgelere de daha rahat ve kolay erişiminize açmayı hedefliyoruz.

******* EN *************
European Union (EU) accession process has been considered as a modernisation project of Turkey in line with the founding principles of the Republic. Turkey is reaching highest standards in all fields and enhancing the fundamental rights and freedoms of its citizens.


With the aim of increasing further public awareness and enlightenment, Republic of Turkey Ministry of EU Affairs is proud to present its iPhone app.

You will be able keep track of up-to-date EU-Turkey Accession news and press releases. In line with these, you will also have access to general and specific information on the Ministry of EU Affairs's field of action, its misson related activities, strategies put forward and accession related important document.